Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jaka stacja ładowania samochodów elektrycznych?

1 sierpnia, 2024 stacja ładowania samochodów elektrycznych


Jeszcze kilka lat temu stacje ładowania aut elektrycznych nie były tak powszechnie dostępne, jak są obecnie. Szacuje się, że w Europie jest ich – publicznie dostępnych – około 100 tysięcy. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, do niedawna nie mogła pochwalić się imponującą liczbą ładowarek. Jednak w ostatnich latach sytuacja uległa znacznej poprawie – w ciągu ostatniego roku liczba stacji ładowania w naszym kraju podwoiła się, co odzwierciedla również wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się jaką stację ładowania samochodów elektrycznych wybrać.

Rodzaje stacji ładowania

Stacja ładowania samochodów elektrycznych dzieli się na podstawie różnych kryteriów, takich jak moc, przeznaczenie oraz typ wykorzystywanej wtyczki. Należy pamiętać, że to właśnie moc stacji, moc ładowarki znajdującej się w wyposażeniu pojazdu, a także rodzaj ładowania (ładowanie przy użyciu prądu stałego lub przemiennego) mają wpływ na czas naładowania samochodu.

Ile kosztuje stacja ładowania?

Stacja może kosztować od 2500 do 180000 na ostateczny koszt zakupu stacji ładowania wpływa wiele czynników, takich jak:

Moc stacji – zasadniczo im stacja ma większą moc, tym wyższa jest jej cena.

Rodzaj stacji – więcej zapłacimy za ładowarkę przenośną niż stację domową podłączoną do naszej prywatnej instalacji elektrycznej. Dodatkowo, z większym kosztem musimy liczyć się w przypadku ładowarek komercyjnych, porównując do ładowarek domowych. 

Usługa montażu – montażem stacji ładowania nie powinniśmy zajmować się samodzielnie. Mimo że jest to dodatkowy koszt, należy skorzystać z usług uprawnionego elektryka. Warto tu jednak podkreślić, że cena usługi montażu może różnić się w zależności od skomplikowanie instalacji: wpięcie do puszki lub licznika, długość kabla, montaż zabezpieczeń lub dodatkowe prace remontowo – budowlane.

Dodatkowe funkcje – nowoczesne funkcje w ładowarkach, takie jak możliwość podłączenia do Wi-Fi lub sieci GSM, sprawiają, że ich cena wzrasta.

Podział stacji ładowania ze względu na moc

Ze względu na moc stacje ładowania można podzielić na: zasilacze dostarczane fabrycznie o mocy około 2 kW podłączane do gniazd 230 V – najwolniejsze, ale za to najbardziej uniwersalne. Czas ładowania w zależności od pojemności baterii może zająć nawet ponad 20 godzin.

Stacje ładowania zasilane jednofazowo o mocy 3,6 lub 7,4 kW lub trójfazowo o mocy 11 lub 22 kW (prąd zmienny). Czas ładowania w zależności od pojemności baterii może wynosić od 2 do ponad 6 godzin. Jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez posiadaczy pojazdów elektrycznych. Ładowarki tego typu znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i w przestrzeniach publicznych – pod biurowcami, sklepami, na stacjach benzynowych. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku z instalacją całego systemu nie poradzimy sobie samodzielnie – konieczne będzie skorzystanie z pomocy elektryka.

Stacje szybkie i ultraszybkie o mocy 50 kW lub więcej (prąd stały). Ładowanie do 80% pojemności baterii zwykle zajmuje nie więcej niż 45 minut. Stacje te są zazwyczaj stosowane w miejscach tranzytowych i na stacjach benzynowych na drogach szybkiego ruchu. Należy pamiętać, że ze względu na duży pobór mocy, mogą być instalowane tylko w miejscach z odpowiednim przyłączem energetycznym. Nie nadają się do użytku domowego.

Czym kierować się przy wyborze stacji ładowania?

Stoisz przed zakupem stacji ładowania? Oto aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki do auta elektrycznego:

Moc dostępna w miejscu montażu stacji – montaż stacji zbyt dużej mocy względem możliwości instalacji może powodować przeciążenie sieci, czyli zadziałanie zabezpieczeń – tzw. bezpieczników. Moc stacji i szybkość ładowania – bardzo ważne jest dopasowanie mocy stacji ładowania do mocy ładowarki, która znajduje się w wyposażeniu auta – to właśnie moc pokładowej ładowarki jest jednym z czynników determinujących maksymalną moc ładowania i tym sposobem, także czas.

Rodzaj gniazdka w samochodzie – przed zakupem stacji ładowania należy zwrócić uwagę także na typ gniazdka w naszym samochodzie. Najbardziej uniwersalne są stacje typu 2, jednak w przypadku pojazdu z gniazdkiem typu 1 konieczne będzie użycie specjalnej przejściówki lub dedykowanego kabla.

Rodzaj stacji (z fabrycznym kablem lub gniazdem) – Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup stacji wyposażonej w gniazdo. Stacje ładowania z gniazdkiem pozwalają na ładowanie dowolnego samochodu elektrycznego – potrzebny jest jedynie kabel pasujący do danego typu auta.

Długość kabla – kabel, który podłączamy do samochodu, musi być odpowiedniej długości, by zapewnić nam w pełni komfortowe ładowanie pojazdu – niezależnie od tego, czy auto będzie zaparkowane przodem, czy tyłem. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie kabel do długości 5 metrów.

Dodatkowe funkcjonalności – jeśli szukasz ładowarki do domu, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcjonalności, np. możliwość podłączenia stacji do Wi-Fi, sieci GSM lub autoryzacja za pomocą karty RFID. Jeżeli stacja będzie zamontowana w miejscu dostępnym dla innych kierowców warto rozważyć zakup takiej, którą można podłączyć do dedykowanej platformy.

Redakcja wnowogardzie.pl

Redakcja wnowoogardzie.pl to zespół pasjonatów różnorodnych dziedzin życia, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Naszym celem jest dostarczanie czytelnikom wartościowych informacji i inspiracji z zakresu turystyki, sportu, diety, edukacji oraz biznesu. Stawiamy na rzetelność, aktualność i praktyczność publikowanych treści, aby każdy znalazł coś dla siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Techniczna obsługa nieruchomości
automaty vendingowe BHP
Mobilna wieża monitorująca

Jesteś zainteresowany reklamą?