Aktualności

CZY BURMISTRZ I JEGO ZASTĘPCA ŚWIADOMIE ZŁAMALI PRAWO

W dniu 15-go czerwca odbyła się w restauracji Przystań uroczystość Złotych Godów dla nowogardzkich małżeństw. Kilkanaście par miało zostać uhonorowanych medalem przyznawanym przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie. Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.00.  Przez ponad pół godziny jubilaci czekali na włodarza, który pomimo wielu interwencji ze strony urzędniczki USC nie pojawił się.

Uroczystość rozpoczął i poprowadził zastępca burmistrza p. Bogdan Jaroszewicz. Były medale, gratulacje, wspólne zdjęcie i poczęstunek. Wszystko niby odbyło się jak należy tylko, że zastępca burmistrza nie miał prawa tego zrobić gdyż Ustawa jasno precyzuje osoby które w imieniu Prezydenta mogą ten medal przyznać ,,…Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mogą wręczać jedynie starosta , wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Przepis nie zezwala na delegowanie do tej czynności zastępców włodarzy miast. Czy wobec tego doszło do świadomego złamania przepisów prawa przez obu panów burmistrzów?

2 komentarze do “CZY BURMISTRZ I JEGO ZASTĘPCA ŚWIADOMIE ZŁAMALI PRAWO

 • Wręczanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (informacja ze strony gov.pl

  Urzędy Stanu Cywilnego, które wnioskowały o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, powinny w ciągu 6 miesięcy od daty wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu zorganizować uroczystość (spotkanie), podczas której niniejsze odznaczenia zostaną wręczone wyróżnionym.
  Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
  Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla osób z terenu Warszawy wręczane są przez Prezydenta m. st. Warszawy na uroczystościach organizowanych przez Urząd m. st. Warszawy.

  Warto czasami się upewnić, a nie pisać materiały, które są pół prawdą i na tej podstawie ogłaszać podejrzenie przestępstwa. Nieładnie

  Odpowiedz
  • Panie Piotrze dogłębnie zaczerpnęliśmy informacji u samego źródła bezpośrednio tam gdzie wydano postanowienia o nadaniu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *